Ten wpis skierowany jest głownie do Kobiet, które od lat mieszkają i pracują za granicą. Takie Kobiety z czasem układają sobie życie na nowo, dzieci dorastają, stabilizują się finansowo i nagle po kilku- lub kilkunastu latach przypominają sobie, że w kraju został jeszcze mąż. Czasem to owy mąż przypomni o swoim istnieniu występując z pozwem o rozwód, który w międzyczasie znalazł już sobie nową wybrankę serca, a za dolary od żony wyremontował ich wspólny dom. Takie fikcyjne małżeństwa wielokrotnie funkcjonują latami. Mój najdłuższy przypadek to pan, który ponad 20 lat nie widział swojej żony. Na moje pytanie dlaczego wcześniej się nie rozwiedli, odpowiedział: „ A wie Pani jakoś tak się żyło, wygodnie było”. I taka jest prawda.
Co zrobić jednak jeśli nie możesz z tych, czy innych przyczyn wrócić do kraju i stawić się na rozprawę rozwodową? Jeśli jesteś powódką, czyli Ty składasz pozew o rozwód i nie masz pełnomocnika, to Sąd zawiesi postępowanie. Jeśli jednak masz pełnomocnika, który zajmie Twoje stanowisko, bądź też Ty jesteś stroną pozwaną, przeciwko której maż wystąpił z pozwem o rozwód masz dwa warianty:
- Możesz być przesłuchana w Konsulacie Polskim Państwa w którym się znajdujesz. Wówczas Konsul będzie zadawał Ci pytania przygotowane wcześniej przez Twojego pełnomocnika i stronę przeciwną. W ten sposób przedstawisz swoje stanowisko, ale nie będziesz zmuszona stawiać się osobiście w Sądzie. Muszę tylko zaznaczyć, ze ten wariant przedłuża postępowanie rozwodowe nawet o kilka miesięcy. Zanim Sąd wyśle akta do Konsulatu, zostaniesz przesłuchana a protokół wróci do kraju niestety minie trochę czasu. Będziesz jednak miała pewność, ze Sąd będzie znał również Twoją wersję historii waszego związku. Jeśli walczysz z mężem o winę lub alimenty dobrze jest przedstawić swoje argumenty. Jeśli jednak chcesz szybko i bezboleśnie przeprowadzić rozwód, polecam wariant opisany poniżej.
- Możesz wnosić przed Sądem o ograniczenie dowodu z przesłuchania stron do wysłuchania jednej strony. Zdarza się tak często kiedy to małżonkowie mają zbieżne stanowiska i chcą szybkiego rozwodu. Wówczas Sąd wysłuchuje tylko małżonka obecnego na sali, ograniczając obligatoryjny w rozwodzie dowód z przesłuchania stron tylko do jednej strony.
Pamiętajcie, że działa to w dwie strony. Jeśli to Wasz Mąż nie ma możliwości stawiennictwa na sprawie rozwodowej, on również może korzystać z w/w praw.
Tak więc nie ma sytuacji bez wyjścia. Niemniej zalecam skorzystanie z usług prawnika w sytuacji gdy chcecie aby Wasze sprawa była prowadzona na odległość. Pomimo braku Waszej obecności na rozprawie zajmie on merytoryczne stanowisko i dopilnuje wszelkich formalności procesowych.
0 komentarzy