Zacznijmy od najważniejszego – co to jest zabezpieczenie? Najkrócej mówiąc jest to zabezpieczenie Waszego interesu na czas trwania sprawy rozwodowej. Nie zawsze jest tak, że uzyskacie rozwód na pierwszej rozprawie. Jeśli wraz z mężem nie możecie dojść do porozumienia w kwestii alimentów, opieki nad dziećmi , kontaktów itd. to przygotujecie się na to, że Wasza sprawa będzie niestety trwała długo. Moi rekordziści rozwodzili się 3 lata.
Zabezpieczenie polega zatem na tym, że Sąd wydaje postanowienie, które obowiązuje na czas trwania rozprawy rozwodowej aż do jej prawomocnego zakończenia. Sąd przykładowo wydaje postanowienie o zabezpieczeniu alimentów na dzieci , które mąż musi płacić na dzieci do czasu aż Wasza sprawa rozwodowa dobiegnie końca. Co więcej postanowienie takie jest natychmiast wykonalne, co oznacza, że małżonek musi Wam je wypłacić praktycznie natychmiast. Analogicznie Sąd może tak samo zabezpieczyć kontakty ojca z dziećmi na czas trwania rozprawy czy też miejsce pobytu dziecka przy jednym z rodziców. Jeśli korzystacie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, on z pewnością zamieści taki wniosek w treści pozwu. Jeśli jednak same piszecie pozew o rozwód to pamiętajcie, że zawsze warto zawrzeć taki wniosek w petitum. Poniżej przedstawię przykład jak powinno to wyglądać na przykładzie roszczenia alimentacyjnego.
Wnoszę o :
- zasądzenie od pozwanego Jana Kowalskiego na rzecz małoletniego Adama Kowalskiego alimentów w kwocie po 800 zł miesięcznie płatnych do 10-tego każdego miesiąca płatnych do rąk przedstawicielki ustawowej wraz z ustawowymi odsetkami w przypadku zwłoki w płatności którejkolwiek z rat alimentacyjnych
- zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego na czas trwania postępowania poprzez zobowiązanie pozwanego Jana Kowalskiego do świadczenia na rzecz małoletniego Adama Kowalskiego kwoty alimentów po 800 zł miesięcznie płatnych do 10-tego każdego miesiąca płatnych do rąk przedstawicielki ustawowej wraz z ustawowymi odsetkami w przypadku zwłoki w płatności którejkolwiek z rat alimentacyjnych
Ostatnia uwaga! Jeśli rozprawa rozwodowa jest w toku, nie możne być wszczęta odrębna sprawa o alimenty, kontakty, władzę rodzicielską czy miejsce pobytu dziecka. Jedynym Sądem władnym do rozstrzygnięcia tych roszczeń jest Sąd rozwodowy, który dokonuje tego właśnie w postępowaniu zabezpieczającym.
Jest to przydatne. Mam zabezpieczone alimenty na siebie i dziecko. Termin rozprawy wyznaczony dopiero po roku od złożenia pozwu rozwodowego, niestety ze względu na obecną sytuacje rozprawą odwołana. Mąż nie wywiązuje się że swoich zobowiązań. Sprawa poszła do komornika i dalej do prokuratury. Zostałam bez dochodu, ale wiem przynajmniej, że on tak czy inaczej będzie te pieniądze musial nam zapłacić. To że sprawa dalej w toku tylko gra na jego niekorzyść. Dług za alimenty rośnie. Obawiam.sie właśnie, że w naszym przypadku potrwa to długo, bo ciężko będzie dojść do porozumienia.