fbpx

Kiedy można ograniczyć władzę rodzicielską ojcu dziecka?

Co do zasady zawsze można  żądać ograniczenia władzy rodzicielskiej jeśli zagrożone jest dobro dziecka. Co to oznacza w praktyce? W sprawach  rozwodowych z reguły ma to miejsce w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich ma miejsce gdy pomiędzy rodzicami istnieje głęboki konflikt, który uniemożliwia im wspólne podejmowanie jakichkolwiek decyzji dotyczących  istotnych kwestii  dotyczących dziecka. Oto kilka […]

Autor Monika Radlmacher

17 grudnia, 2020
[rank_math_breadcrumb]

Co do zasady zawsze można  żądać ograniczenia władzy rodzicielskiej jeśli zagrożone jest dobro dziecka. Co to oznacza w praktyce?

W sprawach  rozwodowych z reguły ma to miejsce w dwóch sytuacjach.

Pierwsza z nich ma miejsce gdy pomiędzy rodzicami istnieje głęboki konflikt, który uniemożliwia im wspólne podejmowanie jakichkolwiek decyzji dotyczących  istotnych kwestii  dotyczących dziecka. Oto kilka przykładów:

  • Konflikt pomiędzy Tobą a Twoim mężem jest tak silny, że w ogóle ze sobą nie rozmawiacie. Co więcej On ma zablokowany Twój numer telefonu. Nie odbiera połączeń, nie odpisuje na Twoje smsy. Kontaktuje się tylko z dziećmi , zaś Ciebie kompletnie Jest to powód dla którego możesz wystąpić z wnioskiem o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Niestety nie można wychowywać wspólnego dziecka bez utrzymywania jakiegokolwiek kontaktu ze sobą.
  • Miejsce pobytu dziecka ustalone jest przy Tobie, chcesz żeby dziecko uczęszczało do przedszkola prywatnego z kolei ojciec dziecka upiera się, aby przepisać dziecko do przedszkola  Prosta sprawa, niższe koszty utrzymania dziecka, niższe alimenty! Co więc robi Twój mąż? Za Twoimi plecami zapisuje dziecko do innej placówki lub  na przykład  odmawia  dostarczenia lub podpisania niezbędnych  dokumentów. Oto przykład , że nie jesteście w stanie porozumieć się co do istotnych kwestii dotyczących dziecka.

Druga sytuacja ma miejsce wówczas, gdy ojciec dziecka zamieszkuje za granicą lub w innym mieście znacznie oddalonym od miejsca zamieszkania dziecka. Możesz  wówczas wystąpić w wnioskiem o ograniczeniem władzy rodzicielskiej ojcu  nad dzieckiem z uwagi na to, iż z racji odległości kontakt z nim byłby niemożliwy lub znacznie utrudniony. Na przykład:

  • Dziecko może trafić do szpitala i będzie potrzebna zgoda ojca na przeprowadzenie operacji/zabiegu. Z racji odległości nie możesz niezwłocznie skontaktować się z ojcem dziecka.

Przypominam jednak, że ograniczenie władzy rodzicielskiej ojcu dziecka nie wpływa w żaden sposób na ograniczenie kontaktów ojca z dzieckiem !!! Nie mylcie tych dwóch pojęć.

A jeśli mogę dodać coś od siebie, to uważam że zawsze warto się porozumieć co do wszelkich kwestii dotyczących Waszego dziecka. W końcu jego szczęście najważniejsze! O ile Wasze drugi się rozeszły, to dziecko będzie Was łączyć do końca życia.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz inne wpisy

Alimenty to nie prezenty – to obowiązek!

Alimenty to nie prezenty – to obowiązek!

Tym razem nie będzie to artykuł merytoryczny , a raczej mój „sprzeciw” wobec tematu, który od dłuższego czasu nie pozostaje mi obojętny.  Muszę przyznać, że im więcej czasu spędzam na sali sądowej,  tym  bardziej utwierdzam się w przekonaniu o swojej racji. Nie zdołam...

Czy świadczenie 500+ wpływa na wysokość alimentów?

Czy świadczenie 500+ wpływa na wysokość alimentów?

Możecie mi wierzyć lub nie, ale już pierwszego dnia wprowadzenia w życie  świadczenia 500 + zaczął urywać się telefon w Kancelarii. Jak można się domyślić rozdzwonili się uradowani ojcowie, żeby jak najszybciej składać pozwy o obniżenie alimentów. Nieważne, że w...

5 przyczyn rozwodu

5 przyczyn rozwodu

Zdrada To chyba oczywiste , że najczęstszą przyczyną rozwodów jest zdrada jednego z partnerów. Ma to decydujące znaczenie przy ustaleniu winy za rozkład pożycia. Z reguły  zdrada małżonka kończy się spotkaniem na sali sądowej, ale uwierzcie mi nie raz widziałam, że...