fbpx

Jak przygotować się do rozwodu?

Po pierwsze zmień swoje myślenie z „MY” na „JA”. Po drugie daj sobie czas. Zastanów się czego na prawdę chcesz. Czy nadszedł już czas na definitywny koniec Waszego małżeństwa i decyzja ta jest ostateczna i przemyślana czy jeszcze się wahasz. Nie spiesz się – pośpiech jest złym doradcą. Niekiedy zdarza się nam utknąć w tzw […]

Autor Monika Radlmacher

17 października, 2019
[rank_math_breadcrumb]
Po pierwsze zmień swoje myślenie z „MY” na „JA”. Po drugie daj sobie czas. Zastanów się czego na prawdę chcesz. Czy nadszedł już czas na definitywny koniec Waszego małżeństwa i decyzja ta jest ostateczna i przemyślana czy jeszcze się wahasz. Nie spiesz się – pośpiech jest złym doradcą.

Niekiedy zdarza się nam utknąć w tzw „punkcie decyzyjnym”. Niby wiemy, że tak dużej żyć nie damy rady, że musimy zakończyć  ten związek żeby zacząć od nowa, ale…no właśnie „ALE” niby krótki wyraz a tak wiele zmienia prawda ? ALE dzieci, ALE rodzice, ALE znajomi… Osobiście życzę Wam abyście nigdy w takim punkcie się nie znalazły, a jeśli już to nie na długo. Życie w takim rozdarciu jest chyba najgorszą z możliwych opcji.

A więc jeśli podejmiecie już decyzje, że czas pożegnać się z Panem Mężem zaczynajcie…ZBIERAĆ! A dokładnie zbierać dowody. Pamiętajcie, że Sąd nie będzie wysłuchiwał szczegółowej relacji z 15 lat waszego wspólnego pożycia, bo po Waszej sprawie ma jeszcze zaplanowanych 10 takich opowieści. Ciężar dowodu spoczywa na stronie, które przez przestawienie danych faktów  jako dowód chce przekonać Sąd do swoich racji. Co to oznacza? Jeśli twierdzisz, że miesięczny koszt utrzymania dziecka wynosi np. 2000 zł musisz przedstawić na to odpowiednie dokumenty, rachunki, faktury itp.

I tu kolejna uwaga – zachowajcie umiar z dowodami zwłaszcza dowodami z dokumentów. Jakość dowodu jest ważniejsza niż jego ilość! Jeśli chcecie udokumentować swoje wydatki, np. koszt miesięcznego wyżywienia nie ma potrzeby przynoszenia trzech segregatorów faktur z Biedronki albo przychodzić do Kancelarii z walizką wypełnioną dokumentami bo i takie przypadki się zdarzały.

Teraz po kolei, co może być dowodem w sprawie rozwodowej?

  1. Dokumenty – prywatne takie jak faktury, rachunki, wywiady detektywistyczne, wyciągi bankowe oraz urzędowe czyli uzyskane z instytucji np. skrócone odpisy aktów urodzenia, małżeństwa, zeznania roczne PIT-36 itp.
  2. Świadkowie – najlepiej osoby które mają wiedzę na temat waszego pożycia małżeńskiego, często bywały u Was w domu i były naocznym świadkiem okoliczności z których chcecie wywieść określone skutki prawne.
  3. Opinie biegłych – w postępowaniu rozwodowym dowód ten dopuszcza Sąd, główny i najważniejszy  dowód stanowi opinia biegłych z OZSS  która  będzie w zasadzie najczęściej przesądzała o formie i częstotliwości kontaktów ojca z dzieckiem/dziećmi.
  4. Inne dowody – nagrania, fotografie, smsy, zdjęcia, itp.

Bez względu na to jaką okoliczność chcecie udowodnić swoje twierdzenia będziecie musiały poprzeć dowodami. Poszczególne rodzaje dowodów omówię szczegółowo w kolejnych artykułach ponieważ jest to bardzo obszerny temat. Wiedzieć natomiast musicie jedno, jeśli szykujecie się do rozwodu musicie dysponować odpowiednimi dowodami, warto zacząć zbierać je wcześniej, bo jeśli mąż nas ubiegnie i pierwszy złoży pozew o rozwód może już być za późno.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz inne wpisy

Alimenty to nie prezenty – to obowiązek!

Alimenty to nie prezenty – to obowiązek!

Tym razem nie będzie to artykuł merytoryczny , a raczej mój „sprzeciw” wobec tematu, który od dłuższego czasu nie pozostaje mi obojętny.  Muszę przyznać, że im więcej czasu spędzam na sali sądowej,  tym  bardziej utwierdzam się w przekonaniu o swojej racji. Nie zdołam...

Czy świadczenie 500+ wpływa na wysokość alimentów?

Czy świadczenie 500+ wpływa na wysokość alimentów?

Możecie mi wierzyć lub nie, ale już pierwszego dnia wprowadzenia w życie  świadczenia 500 + zaczął urywać się telefon w Kancelarii. Jak można się domyślić rozdzwonili się uradowani ojcowie, żeby jak najszybciej składać pozwy o obniżenie alimentów. Nieważne, że w...

5 przyczyn rozwodu

5 przyczyn rozwodu

Zdrada To chyba oczywiste , że najczęstszą przyczyną rozwodów jest zdrada jednego z partnerów. Ma to decydujące znaczenie przy ustaleniu winy za rozkład pożycia. Z reguły  zdrada małżonka kończy się spotkaniem na sali sądowej, ale uwierzcie mi nie raz widziałam, że...